Награди „Бризби“ за 29 път

31 изявени ученици от община Троян получиха награди „Бризби“. Това стана на специална церемония в двора на ОУ „Иван Хаджийски“ – Троян.

Наградите бяха връчени от Джон Бризби и съпругата му Клеър.

Бризби е правнук на известния български дипломат Константин Хаджикалчев, който също е раздавал награди на ученици в Троян.  Днес тази традиция продължава.

Джон Бризби е син на родения в махала Баба Стана значим пловдивски търговец и също голям дарител за просветата хаджи Калчо Дренски.

Неслучайно церемонията по връчването на „Бризби” е в двора на ОУ „Иван Хаджийски”.

Това е така, защото втората сграда на училището е построена със средства на Кочо Хаджикалчев, а в един период от време училището носи и името на дарителя.

Наградата е учредена в памет на прадядото на Джон Бризби – Константин Хаджикалчев.

С нея се  удостояват изявени деца от община Троян, проявили творчески дух и талантливост и постигнали отлични успехи в различни области на науката и изкуството.

Специален гост на церемонията тази година беше сър Ричард Стайк – бивш посланик на Великобритания в България.