НОВА КНИГА В УЧИЛИЩНАТА БИБЛИОТЕКА

Нова книга "Човекът, който спря Хитлер"

Заглавието „Човекът, който спря Хитлер“ обогати книжните рафтове в библиотеката на ОУ „Иван Хаджийски“. Автор на книгата е Габриеле Нисим. В творбата е разказана историята на Димитър Пешев.

„Книгата е много ценна за нашата библиотека – сподели директорът Ралица Бенчева –  защото, разгръщайки страниците ѝ, учители и ученици ще си припомнят или ще научат как и защо Димитър Пешев спасява 48 000 български евреи. През месец март 1943 г., осведомен от свои приятели за предстоящото депoртиране на евреите, Димитър Пешев предприема бързи и смели действия и принуждава цар Борис III и правителството да издадат заповед влаковете, които трябва да отпътуват за Освиенцим да бъдат спрени“.

В края на изданието могат да се разгледат и няколко страници със снимки, свързани с живота и делото на Димитър Пешев“.

Книгата „Човекът, който спря Хитлер“ е издадена за пръв път от авторитетното италианско издателство Mondadori през 1998 г.

Екземплярът, който попълни училищната библиотека на ОУ „Иван Хаджийски“ е издаден и дарен от Център на книгата към Нов български университет.

Ръководството на училището изказва благодарност на Центъра за направеното ценно дарение!